Čo je Docker?

Čo je Docker?
Photo by Emily Morter / Unsplash

Docker je platforma pre vytváranie a spravovanie kontajnerov. Kontajner je druh softvérového balíka, ktorý obsahuje kód, spolu s všetkými závislosťami, ktoré potrebuje k svojmu fungovaniu. To znamená, že keď spustíte kontajner, môžete byť istí, že aplikácia bude fungovať rovnako ako na inom zariadení, bez ohľadu na to, či je to iná fyzická alebo virtuálna mašina.

Určite sa Vám už stalo, že ste mali pekne napísaný a otestovaný kód, ktorý zrazu po nasadení na webhosting nefungoval. Či už to bolo z dôvodu, ze na serveri nebol nainštalovaný Imagick, alebo sa tam nachádzala iná verzia PHP ako tá, s ktorou bola aplikácia testovaná, určite to nebol najpríjemnejší zážitok. Ideálne pokiaľ sa na to prišlo hodinu predtým, ako sa malo vytvorené riešenie prezentovať zákazníkovi 🤐

A presne toto má za úlohu riešiť Docker. V rámci kontajnera sa nachádzajú všetky závislosti, linuxové balíčky, rozšírenia a doplnky potrebné pre beh aplikácie. Tým pádom by sa služba mala správať rovnako na ľubovoľnom zariadení, kde bude takto vytvorený kontajner spustený. Tento kontajner môžem jednoducho vziať a prenášať bez obáv z toho, že by niečo nefungovalo.

Jednou z hlavných výhod používania Dockeru je možnosť vytvárať a spúšťať aplikácie v izolovanom prostredí bez ohľadu na to, na akom operačnom systéme alebo hardvérovom prostredí sú spustené. Docker umožňuje vytvárať kontajnerové obrazy, ktoré obsahujú všetky potrebné závislosti a súčasti pre spustenie aplikácie. Tieto obrazy môžu byť následne nasadené na akomkoľvek systéme, ktorý podporuje docker.